40-LECIE KUJAWSKO - POMORSKIEJ IZBY ADWOKACKIEJ W TORUNIU

Drukuj artykuł drukuj artykuł

Jubileusz 40-lecia Kujawsko-Pomorskiej Izby Adwokackiej w Toruniu rozpoczął się 11 marca br. w siedzibie ORA w Toruniu od odsłonięcia tablicy upamiętniającej adwokatów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Następnego dnia w gotyckiej katedrze pod wezwaniem św. Janów w Toruniu podczas uroczystej mszy św. koncelebrowanej przez Biskupa Diecezji Włocławskiej Wiesława Meringa oraz Biskupa Diecezji Toruńskiej Andrzeja Suskiego, z udziałem Prezesa NRA adw. Andrzeja Zwary i całego składu NRA, poświęcony został sztandar Izby. Atmosfera była podniosła i gorąca, mimo chłodu ciągnącego od średniowiecznych murów. A gdy po poświęceniu sztandaru rozległy się dźwięki trąbki wszyscy poczuli przypływ wzruszenia.


Druga część uroczystości odbyła się w zupełnie innej oprawie – w najnowocześniejszej sali koncertowej miasta - Centrum Kulturalno-Kongresowym JORDANKI. Tę wyjątkową budowlę, o futurystycznym kształcie, zaprojektował hiszpański architekt Fernando Menis.
- To połączenie tradycji i nowoczesności jest nieprzypadkowe – wskazała adw. Ewa Wielińska, prowadząca wraz z Dziekanem ORA w Toruniu adw. Wiktorem Indanem-Pykno, galę jubileuszową. - Oddaje ono istotę adwokatury. Pamiętając o przeszłości i historii, spoglądamy w przyszłość.
Jubileusz odbywał się pod honorowym patronatem Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Andrzeja Zwary, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydentów Miast Torunia i Włocławka. Patroni medialni to Telewizja Toruń i Radio PiK.
Dziekan przypomniał historię Izby Kujawsko-Pomorskiej, której istnienie i utrata samodzielności były nierozerwalnie związane z funkcjonowaniem Sądu Apelacyjnego w Toruniu. W tym roku obchodzimy rocznicę 40-lecia nieprzerwanego trwania Izby – mówił adw. Wiktor Indan-Pykno. Gdyby za punkt wyjścia przyjąć rok powstania Izby Adwokackiej w Toruniu, to za 2 lata czeka nas jubileusz … 100-lecia.
Goście w serdecznych słowach życzyli dalszych sukcesów w wykonywaniu zawodu tak ważnego, tak trudnego i odpowiedzialnego. Zarówno przedstawicielka Wojewody Kujawsko-Pomorskiego jak i Prezydent Torunia Michał Zaleski wskazywali na codzienną obecność adwokatów w stosowaniu prawa i ich ścisły związek z najważniejszymi problemami społeczeństwa. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski wskazywał nadmiar legislacji jako istotne utrudnienie naszej pracy. Prezes Sądu Okręgowego w Toruniu Jarosław Sobierajski z satysfakcją mówił o dobrej współpracy między adwokatami i wymiarem sprawiedliwości. Dr hab. Arkadiusz Lach odnotował, że Wydział Prawa i Administracji UMK w Toruniu ciągle jest kuźnią kadr dla kujawsko-pomorskiej palestry. Poseł Tomasz Lenz podkreślił, że adwokatura pełni rolę strażnika praworządności. Wątek ten szerzej rozwinął Prezes NRA adw. Andrzej Zwara.
- Jest w tym pewien paradoks: władza powołała nas do czuwania nad przestrzeganiem prawa, ale cały czas dostarcza nam pracy, bo sama standardy państwa prawa narusza. Tak czyni każda władza – mówił Prezes NRA.
A że ta praca wymaga „końskiego zdrowia”, tego właśnie życzył Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu dr Łukasz Wojnowski.
Jubileusz był okazją do uhonorowania wyróżnieniem „Adwokatura Zasłużonym”. Odznaki wręczali Prezes NRA adw. Andrzej Zwara i adw. Rajmund Żuk – Przewodniczący Kapituły ds. Odznaczeń NRA. Otrzymali je: adw. Wanda Kamińska, adw. Ewa Wielińska, adw. Wojciech Cukrowski, adw. Eugeniusz Graczyk, adw. Dariusz Kłos, adw. Henryk Ornass i adw. Ryszard Szczygielski, który w imieniu wszystkich podziękował za wyróżnienie.
Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu przyznała „Złote Papugi” na szczególne zasługi dla samorządu Izby. Otrzymali je:
prof. dr hab. Mirosław Nesterowicz, który od wielu lat wspiera Izbę swoją wiedzą i doświadczeniem, zawsze służył radą i pomocą,
adw. Jarosław Zdzisław Szymański, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi, która jest wzorem i inspiracją w prezentowaniu naszego zawodu za pośrednictwem nowoczesnych technik komunikowania się.
adw. Andrzej Siemiński, członek Naczelnej Rady Adwokackiej, który przez wiele lat był opiekunem Izby Kujawsko-Pomorskiej i jak mało kto rozumiał jej potrzeby i problemy.
„Złote Papugi” za aktywną działalność w samorządzie odebrali: adw. Tadeusz Bojarski, adw. Janusz Bołądź, adw. Bohdan Matusiak, adw. Zbigniew Środa, adw. Czesław Tusch.
Statuetki „Kopernik” za inicjatywy samorządowe otrzymali: adw. Marzena Kamińska, adw. Grzegorz Kaźmierczak i adw. Mariusz Lewandowski.
Gdy dziekani poszczególnych izb składali życzenia jubileuszowe i wręczali upominki, zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć pamiątki, które każdy otrzymał przy wejściu. Był wśród nich pamiątkowy medal autorstwa toruńskiego artysty ceramika Dariusza Przewięźlikowskiego oraz wydana z okazji jubileuszu książka, opisująca historię Izby i prezentująca w lekkiej formie sylwetki wieloletnich adwokatów. Przygotowali ją przede wszystkim młodzi adwokaci, pod kierunkiem adw. Mateusza Chudziaka.
Na zakończenie części oficjalnej wystąpił zespół wyjątkowy: Los Angeles Trio /Bogdan Hołownia – fortepian, Andrzej Bruner Gulczyński – kontrabas, Józef Eliasz – perkusja/ w składzie wzbogaconym o saksofonistę Adama Wendta. Ależ oni zagrali! Bawiąc się muzyką porwali publiczność, która owacją kwitowała kolejne solówki. Na bis były „Polskie drogi”, a muzycy zaczarowali słuchaczy przepięknym brzmieniem utworu Andrzeja Kurylewicza.
Po słowach prowadzącej galę adw. Ewy Wielińskiej „Stoliczku, nakryj się” zapadła cisza, a potem… wszyscy oniemieli widząc, jakie możliwości kryje w sobie obiekt CKK „Jordanki”. Rozsunęła się kurtyna odsłaniając ogromną, pięknie zaaranżowaną salę bankietową. Po przeżyciach duchowych i artystycznych nadszedł czas na wrażenia kulinarne.
Liczymy na to, że jubileusz 40-lecia Kujawsko-Pomorskiej Izby Adwokackiej zapisze się w życzliwej pamięci wszystkich uczestników i Gości.


adw. Ewa Wielińska