Drukuj artykuł |
Szanowni Państwo,
prosimy o przyjęcie zaproszenia na konferencję zatytułowaną: Wirtualne światy z perspektywy prawa polskiego, unijnego i międzynarodowego.
Konferencja organizowana jest przez Instytut Prawa Cywilnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej, Studenckie Koło Naukowe - Blok Prawa Komputerowego, Studenckie Koło Naukowe Audiatur oraz Naukowe Koło Cywilistów, działające na naszym Wydziale. Odbędzie się ona na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego 23 maja 2014 r., w piątek. Obrady będą odbywały się w języku polskim, od godziny 9 do godziny 17.Wskazane w tytule konferencji wirtualne światy to obraz sztucznej rzeczywistości stworzony na potrzeby gry komputerowej przy wykorzystaniu technologii informatycznej. Jego istotą jest multimedialne kreowanie komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń. W takich "światach" prowadzona jest rozgrywka między poszczególnymi użytkownikami, których reprezentują określone wirtualne postacie, zwane awatarami. Gracze wchodzą w różnego rodzaju interakcje, rywalizują ze sobą czy pozostają w kooperacji. W grze dokonuje się sprzedaży i zakupu "broni", "mikstur" i wielu innych niezbędnych "przedmiotów", zaś środkiem płatniczym jest wirtualna waluta, a niekiedy prawdziwe pieniądze. W związku z tym, że fantazyjne światy będące wynikiem twórczej działalności producenta gry coraz bardziej prawidłowościami w nich zachodzącymi odzwierciedlają świat rzeczywisty, pojawia się potrzeba, a nawet konieczność podejmowania interdyscyplinarnych rozważań mających na celu rozstrzygnięcie wielu tak teoretycznych, jak i praktycznych problemów narastających wokół prawnych aspektów funkcjonowania światów gier.
Rozważaniom takim ma służyć organizowana przez nas konferencja o zasięgu ogólnopolskim, z założenia mająca skupiać zarówno przedstawicieli nauk prawnych, jak i praktyków prawa, pracowników odpowiednich urzędów oraz producentów gier komputerowych prowadzących działalność na polskim rynku. Dotychczas swój aktywny udział zadeklarowali pracownicy naukowi między innymi Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Opolskiego, a także przedstawiciel Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów we Wrocławiu. Wystąpienia prelegentów będą koncentrować się na różnorodnych zagadnieniach mieszczących się w ramach nie tylko prawa cywilnego, ale i karnego, czy podatkowego. Zgłoszenia na organizowaną przez nas konferencję oraz wszelką inną korespondencję z nią związaną wciąż można przesyłać na adres: wirtualneswiaty2014@gmail.com. W tych ciężkich także dla uczonych oraz młodych adeptów nauki czasach nie przewidujemy wpisowego. Wystąpienia wygłoszone na konferencji, a także najlepsze referaty zgłoszone na nią, zostaną opublikowane w monografii. Na zgłoszenia będziemy czekać do 22 kwietnia 2014 r.
Z wyrazami należnego szacunku i serdecznymi pozdrowieniami z Wrocławia
prof. dr hab. Jacek Gołaczyński
dr hab. Jacek Mazurkiewicz,prof. nadzw. UWr
mgr Daniel Karkut